Akü Nedir? Ne İşe Yarar?

 Elektriğin bulunarak hayatımıza girmiş olduğu yıllardan günümüze geldiğimiz zaman hemen hemen elektriksiz çalışmayan bir aletin bulunduğu bir alan olmasa gerek. Evlerimiz, işyerlerimiz, taşıtlarımız ve hatta insanların bile hayatlarının bazı durumlarda elektriğe bağlı olduğu gerçeği bizleri bu enerjiyi taşıma yollarına itmiştir.

 Bu arayış sonunda ise elektrik enerjisini kimyasal enerji olarak depo eden, ihtiyaç halinde bunu elektrik enerjisi olarak bizlere veren bir cihaz olan akü icat edilmiştir. Kullanım alanları oldukça geniş olan bu aletlerin en güzel tarafı ise kullanılacağı yere göre üretilebilmeleri ve ona göre şekil almaları olsa gerek. Örneğin ilk akla gelen otomobillerin çalışmalarını sağlayan elektrik ihtiyacını karşılayan alet ile cep telefonlarının çalışmalarını sağlayan bataryalarının da aslında birer akü olmasıdır.

 Temel mantığı üretilen elektriği depolamak olan akülerin, elektrik üretmek gibi bir yeteneğe sahip olmadıklarını da aklımızda bulundurmamız gerekmektedir. Çeşitlerine baktığımız cep telefonları, güç kaynakları, haberleşme aletleri, elektronik teraziler, acil durum aydınlatma sistemleri ve sair birçok alanda kullanılan kuru aküler bulunmaktadır.

  Güneş enerjisi sistemleri ve denizcilik sektörlerinde kullanılan, ağır çevresel koşullara özellikle de sıcaklık ve titreşime dayanıklı bakımsız aküler olan jel aküler, kesintisiz güç kaynakları vardır.  Telekomünikasyon, elektrik ve telefon santralleri gibi alanlarda kullanılan VRLA aküler ve daha kullanım alanına göre farklı farklı özelliklere sahip olmak üzere hayatımızın birçok alanında kullanılan çeşitleri mevcuttur.

 Hayatımızın ayrılmak birer parçası olan aküler peki bizlere veya çevremize zararları var mıdır? Diye merak ediyorsanız, hayatımızın hemen hemen her alanında ayrılmaz bir yere sahip olan bu teknolojik aletler, belki de düşündüğümüzden daha fazla hem bizlere hem de çevremize zarar verme ihtimalleri mevcuttur.

Çünkü akü içerisinde bulunan kurşun maddesi çevreye oldukça zararlı bir madde olup, yanlış kullanım durumlarında bizleri de zehirle durumları olacağından kullanım kılavuzlarında bulunan talimatların dışına kesinlikle çıkılmamalıdır. Eğer elinizde kullanmadığınız veya ömrünün dolduğuna inandığınız bir akünüz var ise bunları mutlaka geri dönüşüne teslim etmeniz hem sizin hem de çevre sağlığı açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

 

444 2 127 - 0533 421 60 75 ofis Mobil