Fren Balatasının Fren Sistemindeki Yeri

Fren sistemi, fren pedalı sayesinde kuvveti tekerlek sistemindeki balatalara ileten, hareket halindeki aracı yavaşlatan bir sistemdir. Balata Nedir? Balata sıcak ve soğukta yüksek sürtünme katsayısına sahip, suya ve yağa karşı dayanıklı, yavaş aşınan sürtünme malzemesidir. Yüksek sürtünme katsayısına sahip amyant ve reçine bileşiminden oluşur. Sıcak ve soğuk ortamlara oldukça dayanıklıdır.

Fren Balatası Nerde Kullanılır?

Fren balatası fren mekanizmalarında kullanılır. İster taşıt, isterse makine, durdurulması gereken her mekanizmada kullanılabilir. Motorlu araçlarda, frenleme sistemi balata üzerine kurulmuştur. Tekerlek üzerine yerleştirilen yarım ay şeklini andıran balata, her araçta farklı şekillerdedir ve frenleme mekanizması üzerine yerleştirilir. Araçlarda hem fren, hem de debriyaj aksamında balata kullanılır.

Fren Balatası Özellikleri Nelerdir?

Balatalar özelliklerine göre genellikle yumuşak veya sert olarak 2'ye ayrılır. Yumuşak balatalar, daha iyi frenlemeye sahip olmalarına karşın çabuk biterler. Bunun nedeni ise; araç kullanırken daha çok frenleme mekanizmasına başvurulduğunda araç balata yardımı ile durduğundan, balataların aşınmadan dolayı yıpranmasıdır. Sert balatalar ise fren kabiliyetinin zayıf olmasına karşın, uzun yıpranma süresine sahiptirler.

Maliyet açısından bakıldığında sert balataların uzun süre gitmesinden, daha az maliyetli olduğu görülür. Ancak daha iyi frenlemeye sahip olduklarından yumuşak balataları tercih etmeniz hayat kurtarıcı olabilir.

Balata Takıldığı Zaman Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Balatalar, aracınıza ilk defa takıldığında alışma dönemi geçirecektir ve bu dönem birkaç gün sürecektir. Bu süreçte, balata yerine alışana kadar, frenleme yapıldığında dikkat edilmesi gerekir. Ani frenlemeden kaçınmamalıdır.

Balataların takıldığı disk ayna yüzeyinin pürüzsüz ve aşınmamış olması da önemli olan bir diğer konudur. Eğer diskte aşınma meydana gelmişse talaş kaldırma veya tornalama işlemiyle aşınmış yüzeyler giderilmelidir. Ancak disk için talaş kaldırma veya tornalama tek seferlik uygun görülmektedir.

 Çünkü ikinci işlemden sonra disk yapısı bozulur. Normal şartlarda yeni model araçlarda disk sistemi yenisiyle değiştirilir. Eski model araçlarda ise maliyet açısından bu işlemlere başvurulur.

 

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da, araç kullanırken ayağınızı sürekli fren ve debriyaj üzerinde tutmamanızdır. Bu işlem balataların tek taraflı aşınmasına sebep olur. Bu da ihtiyaç duyduğunuzda sağlıklı frenleme yapımanıza engel olabilir.

 

Fren balatası hayat kurtarıcı olduğundan hem kendi hayatınız hem de trafikteki herkesin hayatını önemseyerek, araçlarınızdaki balata değişimlerini zamanında yaptırmalı ve kullanımına da dikkat etmelisiniz.

 

444 2 127 - 0533 421 60 75 ofis Mobil